Je arašídové máslo zdravé nebo nezdravé? Toť otázka, která trápí nejednoho čtenáře. Vedou se dlouhé diskuze ohledně obsažených bílkovin, tuků a také látek, které mají co dočinění s potravinovými alergiemi.
Kolik obsahuje burákové máslo bílkovin? Jsou tyto proteiny kvalitní? Je to ideální svačinka pro růst svalů po cvičení? Jaké obsahuje tuky a v jakém poměru? V jakém množství můžeme arašídové máslo jíst? Co je největší hrozbou burákového másla?
To a mnohem více se dozvíme v dnešním článku!
Co je Arašídové máslo?
Arašídové neboli burákové máslo je ve světě fenoménem již desítky let, u nás se prosazuje zejména v posledních 10 letech.
Nejvíce je však vidět zhruba poslední tři roky a zájem stále roste.
Každý výrobce nabízí klidně i několik variant – arašídové máslo bez příchuti a pak také často arašídové máslo s příchutí, kde je doplněno o čokoládu, karamel nebo další jiné dobroty. Výjimkou není ani arašídové máslo se solí.
Arašídové máslo můžeme vidět ve dvou provedeních – jemné a křupavé. Čili takové, které je zpracováno na hladký krém a nebo takové, které obsahuje maličké kousky arašídů, které při konzumaci křupou a musíme je pokousat.
Jen v USA se zkonzumuje ročně přes 300 tisíc tun. Dokážete si představit tunu arašídového másla? A dokážete si ji představit 300 tisíckrát? 😂
Je to obrovské číslo a na nás tedy je, abychom se podívali na zoubek tomu, zda je to dobře, protože je arašídové máslo zdravé a nebo zda je to spíš špatně, protože zdravé není…
Nutriční hodnoty arašídového másla
Zde je potřeba říct, že arašídové máslo každého výrobce může mít lehce odlišné výživové hodnoty.
Může se totiž jednat o buráky různých odrůd, z různých lokalit, vliv může mít i způsob výroby, nicméně hodnoty budou podobné…
Výživové údaje na 100 g:
- Energetická hodnota: 2 457 kJ / 587 kcal
- Tuky: 49,7 g
z toho nasycených: 6,5 g - Sacharidy: 21,3 g
z toho cukry: 4,9 g - Vláknina: 8 g
- Bílkoviny: 24,4 g
- Sůl: 0 g
Zde by nás určitě mělo zaujmout pár věcí, které si probereme dále…
- energetická hodnota
- bílkoviny
- tuky
- vláknina
Energetická hodnota arašídového másla
Energetická hodnota burákového másla je 587 kcal, což je určitě vyšší hodnota.
Má to ale své opodstatnění, protože obsahuje vysoké množství bílkovin a zdravých tuků.
Jasně, asi ho nebudeme srovnávat s okurkou nebo ledovým salátem, které mají několikanásobně nižší množství kalorií, ale zároveň je potřeba říct, že nám nepřinesou ani tolik zdravotních benefitů a prostoru pro růst svalů a kvalitní sportovní výkony.
Vyšší energetickou hodnotu můžeme v klidu přehlídnout, protože se jedná o surovinu, která nás zasytí i na několik hodin a pomáhá nám doplnit tolik potřebné palivo.
Energie z arašídového másla nám pomůže při sportovních výkonech a nebo při pracovně náročném dni, kdy běháme ze schůzky na schůzku a každá kalorie energie se nám hodí.
Běžná porce by se měla pohybovat okolo 30 gramů, což je asi 176 kcal.
Bílkoviny v arašídovém másle
Burákové máslo je známé u velké části lidí hlavně pro svůj obsah proteinu nebo bílkovin.
Je populární ve fitness komunitě, kde je obsah bílkovin v potravinách jedním z faktorů, které rozhodují při sestavování fitness jídelníčku.
24 gramů bílkovin na 100 gramech je velké číslo a může se rovnat proteinovým velikánům, jakými jsou například kuřecí a krůtí maso, tuňák, některé sýry atd.
Arašídové máslo má tedy velké množství bílkovin, a navíc je vhodnou alternativou pro vegany či vegetariány, protože bílkoviny jsou kompletně rostlinné.
Spoléhat se na protein jen z arašídového másla by byl samozřejmě nesmysl, ale pokud jej zakomponujete do svého jídelníčku chytře, tak určitě z velkého množství bílkovin můžete těžit!
Tuky v arašídovém másle
Tuky jsou vždy dost ožehavé téma. Z makroživin (tuky, bílkoviny, sacharidy) obsahují právě tuky nejvíce kalorií.
Mají 9 kalorií na gram, kdežto sacharidy a bílkoviny jen 4 kalorie na gram.
Ano, tuky tedy obsahují více než dvakrát tolik kalorií než bílkoviny a sacharidy!
Vzhledem k tomu, že arašídové máslo obsahuje skoro 590 kcal je potřeba při konzumaci brát ohled na množství.
Arašídové máslo sice patří mezi kaloricky vydatné suroviny, ale neznamená to, že není zdravé. Jen je zkrátka potřeba sledovat to, kolik ho sníme…
- 10 gramů arašídového másla obsahuje 59 kalorií
- 20 gramů arašídového másla obsahuje 118 kalorií
- 30 gramů arašídového másla obsahuje 177 kalorií
Vidíte, jak rychle to skáče? A věřte tomu, že když máte chutě nebo hlad, tak to do vás bude padat jak nic 😂
Většina těchto tuků jsou mononenasycené a polynenasycené tuky, které jsou obecně spojeny s menším rizikem přibírání na váze, jsou-li užívány s mírou.
Při použití v rozumném množství mohou být součástí zdravé výživy.
Z hlediska zdrojů tuku jsou v běžné moderní stravě na výběr daleko horší možnosti. Těžké omáčky, oleje a salátové dresinky jsou ještě kaloričtější a kvalita tuků bude mnohdy nižší.
Vláknina
Také 2-3 gramy vlákniny na porci nemusí na první pohled znít jako bůhví jaká darda, ale to je přes 10 % denní doporučené dávky, což není vůbec špatné.
Vláknina je nezbytná pro správné trávení, reguluje využití cukrů v těle a pomáhá nám cítit se sytí po celý den.
Většina kaloricky bohatých potravin naopak obsahuje vlákniny méně!
Mikroživiny
Makronutrienty jsme si odhalili výše a dozvěděli jsme se, že arašídové máslo je především zdrojem tuku, sekundárně pak bílkovin a v poslední řadě sacharidů.
Proto často slýcháme o arašídovém másle ve spojitosti s dalšími sacharidy – ovesná kaše, toust, ovoce atd.
Pokud mrkneme na mikronutrienty, tak nás v první řadě musí zaujmout vápník. Že by se začínalo ukazovat, zda je arašídové máslo zdravé?
Porce arašídového másla má totiž 19 % DDD (doporučené denní dávky) vápníku, což arašídové máslo řadí mezi jedny ze zajímavých zdrojů kalcia.
Vápník je spojován se zdravím kostí a zubů, kde hraje klíčovou roli při tvorbě a pevnosti.
Dále je vápník ve stravě důležitý, protože má vliv na správnou funkci svalů, aktivaci hormonů a také správnou srdeční činnost.
Pokud jste potěšeni množstvím vápníku v arašídovém másle, tak vás zaujme i přítomnost niacinu (vitamin B3), jehož v jedné porci najdete dokonce 25 % DDD.
Niacin je nezbytný pro trávení, nervové funkce a produkci energie.
Burákové máslo má více než 10 % denní doporučené dávky pro hořčík, zinek, vitamín B6 a fosfor, což jsou všechny základní minerály, které vaše tělo potřebuje k přežití.
Na závěr ještě stojí za zmínku draslík a železo, kde je obsaženo 4, respektive 6 % DDD těchto látek.
Spojíte-li arašídové máslo s banánem, můžete si dát si lahodnou svačinu a současně pěkně navýšit příjem důležitého draslíku.
Jaké arašídové máslo je nejlepší?
Těžko říct, to je samozřejmě složitá otázka a nelze na ni jednoduše odpovědět.
Co ale můžeme nabídnout je naše osobní zkušenost a to, jak jsme byli s arašídovým máslem spokojeni.
Tipy dáváme záměrně na stejnou kategorii, tedy čistá jemná arašídová másla bez příchuti a přidaných látek.
Za nás tedy tři doporučení na nejlepší arašídová másla:
Závěr – je arašídové máslo zdravé?
Delší odpověď? Tady je… Největší hrozbou arašídového másla je jeho kalorická vydatnost. Pokud si dáte do ovesné kaše, na toust nebo jen tak na lžičku burákové máslo, tak od oka nejste skoro schopni rozeznat, jestli jste si naložili porci, které obsahuje 200, 300 nebo 400 kalorií. Vizuální rozdíl mezi takovými porcemi je nepatrný, a přesto je rozdíl v kalorické náloži velký. Pokud se snažíte hubnout, tak arašídové máslo do jídelníčku doporučím, protože jeho zdravotní benefity jsou velké. Zároveň ale doporučím porce burákového másla vážit tak, abyste věděli, jestli jste ho snědli 10, 20 nebo třeba 50 gramů a mohli s tím ve svých dietních plánech počítat. Z pohledu mikronutrientů jsem s „arašíďákem“ úplně v pohodě – vysoký obsah vápníku, vitaminu B3, hořčíku, zinku a dalších látek je za mě fakt super. Konzumace arašídů v různých formách je pro naše zdraví vhodná a určitě bych se jich nebál kvůli kaloriím nebo většímu množství tuků, protože na druhé straně obsahují velké množství bílkovin a mikronutrientů důležitých pro základní životní funkce. V klidu tedy arašídové máslo v rozumné míře do své stravy zařaďte, ať se snažíte hubnout, nabírat svaly a nebo si chcete jen užívat skvělou chuť této pochoutky. Já arašídové máslo konzumuji pravidelně a nedám na něj dopustit.
Líbil se vám článek „Je arašídové máslo zdravé?“, tak mrkněte i na další…
- Recept na domácí Reeses – zdravé čokoládové košíčky s arašídovým máslem
- Recenze Proteinella Healthyco Čokoláda a oříšek – zdravá nutella
- Recept na zdravou ovesnou kaši s Powerlogy granolou a Pistacchio krémem
- Recenze Powerlogy Mák a Mandle Krém a naše zkušenost
- Recenze Grizly Mandle Natural Neloupané a naše zkušenost